Hírek

Tudományos kutatásaik gyakorlati hasznosításáról, valamint az aktuális egyetemi kutatási projektekbe való bekapcsolódási lehetőségekről is hallhattak a GTIDEA Kiválósági PhD Ösztöndíjjal elismert doktorandusz hallgatók a két alkalomból álló, a fenntartó alapítvány kuratóriumi elnökének munkáját segítő Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület elnöke által vezetett bemutatkozó programsorozaton. Az ösztöndíjban részesülő harmincöt kiválóságot az anyagi elismerés mellett speciális workshopok és egyénre szabott tanácsadás segíti kutatói életpályájuk előrehaladásában.

Nyílt napra és szülői értekezletre várja a műszaki tudományok iránt érdeklődő, felsőoktatási jelentkezés előtt álló középiskolásokat és hozzátartozóikat a Debreceni Egyetem Műszaki Kara. A rendezvényen tájékozódni lehet majd a szakokról, a pontszámításról, a duális képzésről, az ösztöndíjakról, a korszerű laborokról és a hallgatói élettel kapcsolatos tudnivalókról. A vendégeket három robot üdvözli majd.

Kiemelt szerepet kapnak a hallgatók sportolási szokásának motiválásában a kortársak, a sporttevékenységek pedig képesek fölülírni a társadalmi háttérből fakadó hátrányokat is – derült ki a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Nevelés- és Művelődéstudományi Intézet Neveléstudományi Tanszék egyetemi docensének kutatásából. Kovács-Nagy Klára az eredményeket ismertető angol nyelvű tanulmányért elnyerte a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díját.

A porcsérülések és a porckopás hatékonyabb kezelési módszereinek kifejlesztését alapozhatja meg, valamint segítheti a betegek életminőségének javítását a Debreceni Egyetem szakembereinek kutatása. A vizsgálat eredményei úttörő jelentőségűek a porcképződés genetikai szabályozásának megértésében.

A Debreceni Egyetem oktatási, kutatási, gazdasági és fejlesztési stratégiáját, valamint a 2024-es év eredményeit is áttekintette Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár és Kossa György kuratóriumi elnök a Campus TV évértékelő interjújában.

A Debreceni Egyetem új science parkja, mint a hazai innováció meghatározó tényezője, az Európa Tanács látogatása a Debreceni Egyetemen, az orvoslás jövője a DE-n, bakteriofágok: a „mikro bérgyilkosok", a világ élvonalában az egyetemi életminőség, életmód területén – címszavak 2024-ből. Izgalmas és eseménydús évet zár a Debreceni Egyetem.

A Debreceni Egyetem, valamint a Kossuth Lajos Tudományegyetem, a Debreceni Orvostudományi Egyetem és a Debreceni Agrártudományi Egyetem korábbi vezetői találkoztak Kossa György, a Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnökének kezdeményezésére megszervezett vacsorán. A Kenézy Villában rendezett különleges hangulatú eseményen összesen hét korábbi rektor vett részt.

A Debreceni Egyetem Műszaki Kar Építészmérnöki Tanszék docense, Kovács Péter kapta idén a Magyar Építőművészek Szövetsége Kotsis Iván-érmét. Ugyancsak rangos elismerésben részesült a kar két fiatal oktatója, Major Zoltán és Müllner Péter, akik a Molnár Péter-díjat vehették át.

Hiánypótló doktori iskola jött létre a Debreceni Egyetemen, a gépészeti tudományok iránt érdeklődő hallgatók előtt nyílik meg a lehetőség a jövőben, hogy eljussanak egy magasabb szintre. A Pekár Imre Gépészeti Tudományok Doktori Iskola két programmal és két alprogrammal várja a leendő doktoranduszokat.

A jövő évi büdzséről, a 2025-2030-ra vonatkozó Intézményfejlesztési Tervről, új nemzetközi együttműködési megállapodásokról, valamint az elmúlt hónapok kiemelkedő egyetemi eseményeiről is szó volt a Debreceni Egyetem Szenátusának idei utolsó ülésén.